Kullanım Amacı
GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubukları kan şekerinizin ölçülmesi için GluNeo®Lite Kan Şekeri Ölçüm Cihazı ile birlikte kullanılmaktadır. GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi sonuçların laboratuvar metodu ile mukayese etmesini sağlamak üzere plazma ile kalibre edilmektedir. GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubukları sadece vücut dışında kullanmak için tasarlanmıştır (yapay ortamda tanısal kullanım) GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi şeker hastalığı olan kişilerin kendi kendilerini test etmeleri ve sağlık bakım profesyonelleri tarafından kullanım içindir.
Genel
GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubukları elektro-kimyasal bileşenlerden oluşan yeni biyolojik algılayıcıyı hayata geçirmiştir ve size daha az acı vermek üzere 0,5ul hacminde kana ihtiyaç duymaktadır. GluNeo®Lite hafızasında tarih & saati ile birlikte 365 adet test sonucunu saklayabildiği için test sonuçlarınızı kolaylıkla PC’nizde (opsiyonel kablo ile) saklayabilirsiniz. Bu da kan şekeri seviyenizin daha kolay ve iyi bir şekilde kontrol edilmesi için imkân sağlayacaktır.
Performans Özellikleri
Test çubuklarının performansları klinik testlerle değerlendirilmiştir. Ölçüm Aralığı: GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sisteminin ölçüm aralığı 20-600 mg/dL’dir.

Doğruluk
GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi ile elde edilen sonuçların doğruluğu, bir laboratuvar cihazı olan YSI 2300 STATPlus ile yapılan ölçümlerden elde edilen kan şekeri sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Kan şekeri seviyeleri 200 taze kılcal damar örneği ile üç farklı klinik merkezde ölçülmüştür.

SİZE TAAHHÜDÜMÜZ
Kan şekeri seviyelerinin sizlere diyabet hastalığınızı kontrol etmede bir yol sağladığını anlıyoruz. Sonuç olarak, GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi sizlere diyabet hastalığınızı en konforlu ve kolay şekilde yönetmenizi sağlamak üzere geliştirilmiştir. Infopia olarak amacımız, sizlere en yüksek kalitede ürünleri ve en iyi müşteri hizmetlerini sunmaktır.

Not : Kan Şekeri Test Çubukları ayrıca Test Çubuğu veya Çubuk olarak ta adlandırılabilmektedir ve bunların hepsi de aynı manaya gelmektedir.
Depolama ve Kullanım
• GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubuklarının şişelerini 2-30°C veya 36-86°F (Sıcaklık) arasında kuru ve serin bir yerde muhafaza ediniz.
• Kan Şekeri Test Çubuklarınızı sadece orijinal şişelerinde muhafaza ediniz. Test çubuklarını yeni şişelerle veya başka kaplarda karıştırmayınız.
• GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubuklarını şişeden aldıktan sonra şişeyi derhal sıkıca kapatın.
• Kan Şekeri Test Çubuğunuzu şişeden aldıktan hemen sonra kullanın.
• Test çubuklarını ambalaj veya şişe üzerinde yazan son kullanma tarihinden sonra kullanmayın çünkü doğru olmayan sonuçlar verebilir.
• Test çubukları şişesinin ilk defa açılmasında şişe üzerindeki etikette yazan son kullanma tarihini not edin.
• Islak ellerle tutarak test çubuklarının üzerine kir, yiyecek maddesi ve su bulaştırmayın.
• GluNeo®Lite test çubuklarını bükmeyin, kesmeyin veya değiştirmeyin.
• GluNeo®Lite test çubukları tek kullanımlıktır. TEKRAR KULLANMAYIN.
• 10°C (50°F) altındaki veya 40°C (104°F) üzerindeki sıcaklıklarda test yapmayın. Nemin 10%un altında veya %90’ın üzerinde olduğu koşullarda test yapmayın.
• Renk Kodlama etiketini kirletmemeye dikkat edin, kirlenme genellikle toz ve diğer maddeler nedeni ile olmaktadır.
• Her türlü enfeksiyonu önlemek üzere kan Şekeri test çubuklarını dikkatli bir şekilde imha edin.
UYARI!
Hatalı test sonuçlarını önlemek için, kan şekerinizi GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubukları ile ölçmek için sadece GluNeo®Lite Kan Şekeri Ölçüm Cihazını kullanın.
Bakım Prosedürleri (kalibrasyon cihazlarındaki değerlerin izlenebilirliği ve doğruluk kontrol malzemeleri)
– Ölçüm cihazı kodunun test çubuğu şişesinin üzerindeki kod numarası ile eşleştiğini iki defa kontrol edin.
– Test çubuklarını TEKRAR KULLANMAYIN. Tek kullanımlıktır
– Doğru ve tutarlı sonuçlar elde etmek için GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubuklarını GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Ölçüm Cihazı ile birlikte kullanın.
– Eğer test sonuçlarınız ile tutarlı olmayan belirtiler gösteriyorsanız, doktorunuza danışın.
– Doktorunuza danışmadan şeker hastalığı ile ilgili mücadelenizde herhangi bir önemli değişiklik yapmayın.
– Doktorunuza danışmadan problemlerinizi göz ardı etmeyin.
TEST PRENSPLERİ
Kan örneğinizdeki şeker test çubuğundaki elektrotlarla reaksiyona girecektir ve kimyasal reaksiyon başlatacaktır. Bu reaksiyon ölçüm cihazı tarafından ölçülmekte ve sonucunuz olarak gösterilmektedir.
Not: Reaktif Bileşimi
Her GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubuğu aşağıdakileri ihtiva etmektedir.
Glikoz dehidrojenaz (FAD-GDH) 2 ünite
Mediyatör 100 μg
Stabilizör 47,7 μg
Bağlayıcı 3,16 μg
Kan Şekeri Ölçüm Prosedürü
Temin edilen malzemeler: GluNeo®Lite Kan Şekeri Test Çubuğu
Gerekli olan ancak temin edilmemiş olan malzemeler: Ölçüm cihazı, kullanıcı kılavuzu, delme cihazı ve bisturi
Kan Örneğinin Alınması
GluNeo®Lite Test Çubukları tam kan ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. GluNeo®Lite test ölçüm cihazı size kan şekerinizi ölçmek için vücudunuzun farklı bölgelerinden kan örnekleri alma imkânı sağlamaktadır. Kandamlasını ya parmak ucunuzdan ya da alternatif bölgeden elde edebilirsiniz.
Kan almak için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz:
Adım 1: Temizlik
Ellerinizi ve test bölgesini ılık ve sabunlu su ile yıkayın. Tamamen kurulayın. Temizlemek için alkolü bezde kullanabilirsiniz. Testten önce tamamen kurumasını sağlayın. (Kir, yağ, losyon veya ter test sonuçlarınızı etkileyebilir)
Adım 2: Test çubuğunu yerleştirin
Test çubuğunu şişeden çıkarın. Nemin diğer çubukları etkilemesini engellemek için şişenin kapağını derhal yeniden kapatın. Test çubuğunu ölçüm cihazı yuvasına, Ok logosu yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Ölçüm cihazı otomatik olarak açılacak ve kod numarasını gösterecektir. Kod numarasının test çubuğu şişesi üzerindeki kod ile aynı olduğundan emin olun. Üzerinden bir damla kan olan şeker test çubuğu ikonu ekranınızın üst köşesinde yanıp sönecektir. Şimdi test için hazırsınız.
Adım 3: Delme
Delme cihazını hazırlayın. Delme cihazına bisturi takın. Bu delme cihazı deriye giren bisturiyi tutmaktadır, pozisyonunu ayarlamakta ve derinize girme kuvvet seviyesini kontrol etmektedir. (daha fazla bilgi için cihaz sahibi kullanma kılavuzuna bakın)
Dikkat: Yeniden kullanılabilir delme cihazı sadece kişisel kullanıcı tarafından kişisel izleme için tasarlanmıştır.
Adım 4: Test bölgesine batırın. Doğru test sonucu için sadece küçük bir damla kan gereklidir. Test çubuğunuzun üst kenarına dokunun. Ölçüm cihazı 5ten 1e doğru geriye sayacaktır ve sonuç görüntülenecektir.
Note: Poking the side of your fingertip is less painful. Do not squeeze or milk the puncture site.
You may get an inaccurate result if the blood sample is not completely filled in a single action.
Adım 5: Ölçüm cihazı sonuçlarınızı herhangi bir zamanda geri çağırılmak üzere otomatik olarak saklayacaktır. Çubuğu çıkarmak için çıkarma butonunu ileri doğru itin.

Alternatif Bölge Testi için Önemli Bilgiler
– Test yapabileceğiniz alternatif bölgeler dorsal el, ventral avuç içi, üst kol, ön kol, baldır ve kalçadır.
– Belirli koşullar altında, alternatif bölgelerden alınan örnekler kullanılarak elde edilen kan şekeri testi sonuçları parmak ucundan alınan örneklere göre önemli farklılıklar gösterebilir.
– Bu farklılıkların meydana gelmesinin daha olası olduğu zamanlar, yemek sonrasında, insülin dozajlaması sonrasında veya fiziksel egzersiz sonrasında kan şekerinizin hızla değiştiği zamanlardır.
– Kan şekeri hızla değiştiğinde, parmak uçları bu tip değişiklikleri alternatif bölge örneklerine göre daha hızlı göstermektedir.
– Kan şekeriniz düşerken, parmak ucu örneği ile test yapmak hipoglisemik (kan şekeri düşüklüğü) seviyeyi alternatif bölgelerden alınan numunelere göre daha hızlı bir şekilde tanımlayabilmektedir.
– Alternatif Bölge örneklerini sadece yemekten, insülin dozajlamasından veya fiziksel egzersizden iki veya daha fazla saat önce veya sonra test yapmak üzere kullanın.
– Testin yemekten, insülin dozajlamasından veya fiziksel egzersizden sonraki iki saat içinde yapılması durumunda veya kan şekeri seviyenizin hızla değiştiğini hissettiğiniz her zaman parmak ucundan alınan örneklerle test yapmalısınız çünkü bu gibi durumlarda diğer bölgelere göre daha doğru sonuçlar vermektedir.
– Ayrıca hipoglisemi (insülin reaksiyonu) ile ilgili olarak endişeleriniz varsa özellikle de hipoglisemik farkında olmama (insülin reaksiyonu olarak belirti verme eksikliği) durumunda önkol testleri hipoglisemiyi tespit edemeyeceği için parmak ucu testini kullanmalısınız.
– Alternatif bölge testlerinin sonuçları sürekli kan şekeri izleme sistemlerini kalibre etmek üzere asla kullanılmamalıdır.
– Alternatif örnekleme sonuçları insülin dozajı hesaplamalarında asla kullanılmamalıdır.

Test Sonuçları
Sonuçlar ölçüm cihazında desilitre kanda miligram kan şekeri olarak gösterilir (mg/dL). Ölçüm cihazı ekranı sonuçları 20-600 mg/dL (1,1~38,9mmol/L) olarak gösterir. Eğer sonuç 20 mg/dL (1,1mmol/L) altında ise, gösterge ekranında LO görülecektir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) tedavisi için derhal doktorunuzla görüşün. Eğer test sonuçları 600 mg/dL (33,3mmol/L) ise ölçüm cihazı ekranında HI görülecektir. Bu da son derece yüksek kan şekeri seviyesinin (hiperglisemi) göstergesidir. Derhal tıbbi tedavi görün.
ÖNEMLİ NOT: Kan şekeri gıda, fiziksel aktivite ve/veya stres tarafından değiştirilebilir.
Beklenen Değerler Aralığı
Kan şekeri seviyelerinin kendi kendine test edilmesi şeker hastalığının kontrol edilmesi için bir yoldur.
Sizin için beklenen kan şekeri değerleri için en iyi aralığının tespit edilmesi için doktorunuzla görüşün
Şeker hastalığı olmayan normal kişilerde beklenen kan şekeri değerleri aşağıda verilmiştir.
Oruç tutma ve yemek öncesi: 100 mg/dL (5,6mmol/L)’den az
Yemekten iki saat sonra: 140 mg/dL (7,8mmol/L)’den az Amerikan Diyabet Birliği, Diyabette Sağlık Bakımı Standartları 2013-Diyabet Bakımı 36 (Suppl.1) S-11-S61
ÖNEMLİ:
Eğer kan şekeriniz olağandışı olarak düşük veya yüksek ise, testinizi yeni bir test çubuğu ile tekrar edin.
Eğer sonuçlar hala tutarsız ise, lütfen doktorunuza danışın.
Kalite Kontrol (Sistem Bakımı) :
GluNeo®Lite Kontrol Çözeltisi ölçüm cihazının ve test çubuklarının birlikte doğru olarak çalışmasından emin olmak üzere tasarlanmıştır.
Not: Bu kontrol çözeltisi ayrı olarak satılmaktadır. Bu düşük, normal ve yüksek kan şekeri kontrol solüsyonları yerel temsilcinizden elde edilebilir.
GluNeo®Lite Kan Şekeri kontrol çözeltisi sadece GluNeo®Lite kan şekeri ölçüm cihazı ve çubukları ile kullanılabilir.

– Yeni şişe test çubuklarının kullanılmaya başlanmasından önce.
– Kan şekeri test ölçüm cihazının veya kan şekeri test çubuklarının doğru bir şekilde çalışmadıklarından şüphe ettiğiniz
zaman.
– Kan şekeri test sonuçlarınız belirtileriniz ile uyumlu değil ise veya sonuçların doğru olmadığını düşünüyorsanız.
– Kan şekeri test ölçüm cihazını düşürdüyseniz.
– Doğru sonuçlar elde etmek üzere düzenli olarak kullanın.
Kontrol çözeltisi test çubuğunun üst kenarına uygulandığında, test çubuğu şişesinin etiketi üzerine yazılı olan beklenen
değerler aralığı içinde sonuçlar almalısınız. Eğer kontrol çözeltisi sonuçları bu aralık dışında olursa, test(ler)i tekrar edin.
Aralık dışına çıkan sonuçların nedenleri aşağıdakiler olabilir:
– Testi yaparken hata yapılması
– Kontrol çözeltisi şişesinin yeterince iyi sallanmaması (çok güzel şekilde sallayın)
– Kontrol çözeltisinin ilk damlasının boşa atılmaması
– Kontrol çözeltisinin son kullanma tarihinin geçmiş olması veya kirlenmiş olması
– Test çubuğunun bozuk olması
– Ölçüm cihazı fonksiyon bozukluğu
– Kontrol çözeltisinin çok sıcak veya soğuk olması

Eğer sorularınız veya yorumlarınız olursa, lütfen yerel temsilciniz ile temasa geçin veya www.infopia21.com adresinden internet sitemizi ziyaret edin. Kanınızı test çubuğuna sürün ve beep sesi duyana kadar parmağınızı çekmeyin. Test otomatik olarak başlayacaktır. Eğer kan örneği yeterince doldurulmazsa hatalı sonuçlar alabilirsiniz.

NOT :
Sembollerin anlamları için lütfen aşağıdaki tabloya bakın.