Kan Şekeri İzleme Sistemi

Sayın GluNEO® Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi Sahibi;

GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemini seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Bu kılavuz yeni kan şekeri ölçüm cihazınız ve nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gerekenlerin hepsini ihtiva etmektedir. Lütfen talimatları dikkatli bir şekilde okumak için zaman ayırın.
Kan şekerinin kendi kendine test edilmesinin şeker hastalığınızı kontrol etmede bir yol olduğunu ve düzenli olarak testler yaparak sizi rahatlatacağını düşünüyoruz. Sonuç olarak, GluNeo®Lite size uygun ve basit bir süreç sonunda doğru ve hızlı bir şekilde sonuç vermek üzere geliştirilmiştir. GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi ile amacımız size mükemmel müşteri hizmetleri ile birleştirilmiş en yüksek kaliteye sahip sağlık bakım ürünleri sunmaktır. Şeker hastalığınız ile mücadelede  herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman doktorunuza danışın. GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi sadece yapay ortamda tanısal kullanım içindir.

Lütfen bölgenizdeki yerel müşteri hizmetleri ile temasa geçin.

ÖNEMLİ BİLGİ

GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi vücut dışında (sadece yapay ortamda tanısal kullanım) için geliştirilmiştir. Sadece kan şekerinin taze kan örnekleri ile (kılcal ve/veya topla damar) kullanılmalıdır. Şeker hastalığının tanısının konulması için kullanılmamalıdır.
Şeker hastalığınız ile günlük mücadelenizin yönetilmesi ve kan şekeri ölçüme cihazının doğru kullanımı için doktorunuza danışın.
Kanı kullanırken lütfen dikkatli olun. Uygun olmayan prosedürler sağlığınız için ciddi tehlikelere eden olabilir.
GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi yutulduğu zaman çocuklar için boğulma tehlikesine neden olabilecek küçük parçalar ihtiva etmektedir.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazının Kullanım Amacı

GluNeo®Lite test ölçüm cihazı taze tam kan örneklerindeki (kılcal ve/veya toplardamar)kan şekerinin ölçümü için GluNeo®Lite test çubukları ile birlikte kullanılmaktadır.
Şeker hastalığının teşhis edilmesi veya taraması veya yeni doğan bebeklerin test edilmeleri için kullanılmamalıdır.
GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi sadece vücut dışında kullanmak için tasarlanmıştır (yapay ortamda tanısal kullanım)
GluNeo®Lite Kan şekeri İzleme Sistemi şeker hastalığı olan kişilerin kendi kendilerini test etmeleri ve sağlık bakım profesyonelleri tarafından kullanım içindir.
Kaydedilen sonuçlar doktorunuzun metabolik kontrolünüze daha kolay erişim sağlamasına yardımcı olmaktadır. Ancak kendi kendine yapılan testler doktorunuzun genel diyabetle mücadele değerlendirmelerinin yerini almamalıdır.

DİKKAT

– Sistemi kan şekerinin ölçülmesi dışında bir amaçla kullanmayın.
– Kolesterol konsantrasyonları >500 mg/dL veya trigliserid konsantrasyonları > 3000mg/dL sonuçların yükselmesine neden olabilir.
– Icodextrin GluNeo®Lite test çubuklarının bu versiyonuna engel olmamaktadır.
– Ksiloz emilim testi esnasından veya hemen sonrasında kullanılmamalıdır. Kandaki Ksiloz sonuçların engelleyecektir.
– Herhangi bir ürünü kullanmadan önce lütfen tüm talimatları okuyun.
– Şeker hastalığınızın gündelik tedavisi ve kan şekeri ölçüm cihazının doğru kullanımı için doktorunuza danışın. Eğer GluNeo®Lite hakkında herhangi bir sorunuz olursa,lütfen yerel temsilciniz ile temasa geçin.

UYARI

-GluNeo®Lite sistemini kullanmadan önce bu kılavuzdaki tüm talimatları okumalısınız ve doğru ve güvenli test için pratik yapmalısınız. Ölçüm cihazının doğru kullanımı ve şeker hastalığınızın gündelik tedavisi için doktorunuzdan açıklamalı tavsiyeler almalısınız.
-Eğer kan şekerinizin çok düşük veya çok yüksek olduğunu veya test sonuçlarının şüpheli olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuz ile temasa geçin.
-Eğer kan şekeriniz olağan dışı bir şekilde çok düşük veya çok yüksek ise veya sonucun doğru olduğunu düşünmüyorsanız, yeni bir test çubuğu ile testi yenileyin.
-Eğer test sonuçları tutarlı değilse, lütfen şeker hastalığınızın kontrolünde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

GluNEO Lite Setinin İçeriği

Ölçüm Cihazı

gluneolite

Taşıma Çantası

Pil

Delme Cihazı ve Bituriler

GluNEO Lite Ölçüm Cihazı

DİKKAT:
1. GluNeo®Lite kan şekeri test ölçüm cihazını kuru ortamda özellikle de eğer sentetik maddeler var ise kullanmayın. Sentetik kumaşlar, halılar vb. kuru ortamda zarar verici statik boşalmalara neden olabilir.
2. GluNeo®Lite kan şekeri test ölçüm cihazını cep telefonlarının veya kablosuz telefonların, walkie- talkie cihazlarının, garaj kapısı açma cihazlarının, radyo vericilerinin veya elektromanyetik radyasyon kaynağı olan diğer cihazların yanında kullanmayın çünkü bunlar kan şekeri test ölçüm cihazının doğru bir şekilde çalışmasını engelleyebilir.

GluNeo®Lite Ölçüm Cihazı Ekranı

GluNeo®Lite Test Çubuğu

DİKKAT:
1. GluNeo®Lite test çubuklarının şişelerini serin, kuru yerde muhafaza ediniz.Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Dondurmayın
2. Test çubuklarını sadece orijinal şişelerinde muhafaza edin. Test çubuklarını yeni şişelerle veya diğer taşıyıcı kutular içinde karıştırmayın.
3. Şişeden herhangi bir test çubuğunu aldıktan sonra şişe kapağını yerine koyun ve sıkıca kapatın.
4. Test çubukları şişesinin ilk defa açılması tarihinden sonra üç ay olan son kullanma tarihini not edin. Son kullanma tarihinden sonra GluNeo®Lite test çubuklarını ve şişelerini imha edin.
5. Test çubuklarını ambalaj veya şişe üzerinde yazan son kullanma tarihinden sonra kullanmayın çünkü doğru olmayan sonuçlar verebilir.
6. GluNeo®Lite test çubukları tek kullanımlıktır. TEKRAR  KULLANMAYIN.
7. 10°C (50°F) altındaki veya 40°C (104°F) üzerindeki sıcaklıklarda test yapmayın.
8. Nemin 10%un altında veya %90’ın üzerinde olduğu koşullarda test yapmayın.
9. Test çubuklarını bükmeyin, kesmeyin veya değiştirmeyin.
10. Islak ellerle tutarak test çubuklarının üzerine kir, yiyecek maddesi ve su
bulaştırmayın.
11. Renk kodlama etiketi (test çubuğunun arka tarafı) üzerine kir, yiyecek maddesi ve
su bulaşmasını engelleyin.
12. GluNeo®Lite Test çubukları ambalajının arkasındaki ilave bilgileri okuyun.
UYARI
Enfeksiyon olasılığının azaltılması için:
1. Delme cihazı ve lanset başkaları ile paylaşılmamalıdır.
2. Her zaman yeni lanset ve yeni kan şekeri test çubuğu kullanın.
3. Delme cihazını kullanma pratiği yapın ve kullanımını aşina olun.
4. lanset ve kan şekeri test çubukları sadece tek kullanımlıktır.
5. Test yapmadan önce ellerinizi sabun kullanarak ılık temiz musluk suyu ile temizleyin.
6. lanset veya delme cihazları üzerine el losyonu, yağ, kir veya kırıntıların bulaşmasını engelleyin.
7. Test yapmadan önce ellerinizi tamamen kurulayın.

Ölçüm Cihazının Ayarlanması

DİKKAT:
1. ÇOK ÖNEMLİ: Doğru test birimini ayarlayın.
GluNeo®Lite Ölçüm cihazınız test birimi, olarak önceden mg/dL olarak ayarlanmıştır.
Hatalı test birimi yanlış test sonuçlarının gösterilmesine neden olacaktır. Hangi test biriminin kullanılacağından emin değilseniz, lütfen  doktorunuza danışınız. Tarihi doğru olarak ayarlamadan, ortalama kan şekeri seviyesi ve hafızadaki sonuçlar doğru değerleri göstermeyecektir. Kullanmadan önce ve yeni pil takıldıktan sonra kan şekeri test cihazının ayarlarının yapılması tavsiye edilmektedir.
2. Ayarlama modunda kan şekerinizi test edemesiniz.
3. Ayar modunda ölçüm cihazını kapatmak için, en az 3 saniye süre ile basılı tutun .

Otomatik Kodlama Fonksiyonu

DİKKAT
1. Otomatik kod tanıma hatasını önlemek için kan şekeri test çubuğunu bükmeyin.
2. Eğer kod tanıma etiketi zarar görürse, kod tanıma hatası olabilir. Kod numaralarının birbirleri ile eşleşmelerini görmek için LCD ekran üzerindeki kod numarası ile kan şekeri test şişesi üzerindeki kod numaralarını karşılaştırın.

Kan Şekeri Kontrol Çözeltisi Testinin Yapılması

GluNeo®Lite kontrol çözeltisi, GluNeo®Lite test çubukları ile reaksiyona giren bilinen miktarda kan şekeri ihtiva etmektedir. Kontrol çözelti test sonuçlarınızı test çubukları şişesi üzerinde yazılı olan beklenen aralık ile mukayese ettiğinizde, ölçüm cihazı ve test çubuklarının doğru bir şekilde çalıştıklarını ve testinizi doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Doğru sonuçlar elde etmek üzere rutin olarak kontrol yapmanız çok önemlidir.
Kan Şekeri kontrol çözeltisi aşağıdaki şekilde kullanılmalıdır.
– Yeni şişe test çubuklarının kullanılmaya başlanmasından önce
– Kan şekeri test ölçüm cihazının veya kan şekeri test çubuklarının doğru bir şekilde çalışmadıklarından şüphe ettiğiniz zaman
– Kan şekeri test sonuçlarınız belirtileriniz ile uyumlu değil ise veya sonuçların doğru olmadığını düşünüyorsanız
– Kan şekeri test ölçüm cihazını düşürdüyseniz
– Hasta başı testi için kullanımda kalite kontrol için
– Sistemi öğrenmek veya öğretmek için
– Herhangi bir dezenfeksiyon(mikroptan arındırma) prosedüründen sonra ölçüm cihazını kan şekeri testi için kullanırken
DİKKAT:
1. Kontrol çözeltileri sadece laboratuvar ortamında tanılama içindir. Bu da sadece vücut dışındaki testler için kullanıldığı manasına gelmektedir.
2. Kontrol çözeltisi özel olarak GluNeo®Lite Kan Şekeri İzleme Sistemi için üretilmiştir.
Diğer imalatçılar tarafından imal edilmiş olan diğer marka kontrol çözeltilerini kullanmayın.
3. Şişe üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Son kullanma tarihi geçmiş ise kullanmayın.
4. Bir defa açılınca, üç ay süre ile kullanılabilir. Kontrol çözeltisi şişesi üzerindeki imha tarihini not edin. Üç aydan sonra imha edin.
5. Yutmayın. Bu madde insan veya hayvanların tüketimi için DEĞİLDİR.
6. Kontrol çözeltisi şişe ikonu, ilaç şişesi ile karıştırılmaması için C harfi ihtiva eder. Bu da sizin kontrol çözeltisi testi ve fiili bir kan testi arasındaki farkları anlamanızı sağlar.

Sadece Örnektir

Eğer bu çubuk şişesine uygun olarak normal kontrol çözeltisi  kullanıyorsanız, ölçüm cihazınız 80 ve 120 arasında bir değer göstermelidir.

Lütfen resimde gösterilen kontrol değerlerinin kontrol aralıkları olmadığını not ediniz.

NOT:
– Kan şekeri kontrol çözeltisinin, testten önce 20-25°C (68-77°F) arasında bekletilmesi tavsiye edilmektedir.
– Kan şekeri kontrol çözeltisi testi yapmadan önce son kullanma tarihini kontrol edin.
– Son kullanma süresi geçmiş ise kullanmayın. Bir defa açılınca, kontrol çözeltisi kullanma süresi 3 ay içinde dolmaktadır.

Kontrol çözeltisi testiniz aralık dışında ise, müşteri hizmetleri ile temasa geçmeden önce lütfen aşağıdaki işlemleri yapınız:
– Kullanmakta olduğunuz tüm ürünler üzerindeki son kullanma tarihlerini kontrol edin.
GluNeo®Lite Kontrol Çözeltisi kullandığınızdan emin olun.
– Diğer bir kontrol çözeltisi testi yapın.
Eğer bu testte aralık dışı sonuç verirse, yeni açılmamış test çubuğu şişesi ile diğer bir kontrol çözeltisi testi yapın.
Uygun işlemleri yaptıktan sonra ve kontrol testleri hala aralık dışı sonuçlar veriyorsa, kan şekeri testi yapmayın. Lütfen bölgenizdeki müşteri hizmetlerini arayın.

İzleme Faaliyeti

1. Ölçüm cihazınızı ve test çubuklarınızı kan şekeri kontrol çözeltisi ile kontrol edin.
2. Testinizi tekrar yapın.
DİKKAT
1. Kan şekeri kontrol çözeltiniz aralık dışında ise, kan şekeri testi yapmayın ve bölge temsilciniz ile temasa geçin.
2. Kan şekeri kontrol çözeltisinin ölçüm aralığının bireyin kan şekeri seviyesi ile ilgili yoktur, onun amacı test çubuğunun ve ölçüm cihazının durumunu kontrol etmektir.
Kullanılmış kontrol çözeltisi ve test çubuklarını yerel yönetmeliklere uygun olarak dikkatli bir şekilde imha edin.

Testinizin Yapılması

Test edilecek kanın hazırlanması
Delme cihazı kan şekeri izlemesi veya bir veya iki damla kan gerektiren diğer testler için kılcal damarlardan kan örneklerinin alınması için uygun bir tıbbi alettir.
Gelişmiş bir delme cihazı olarak, kan örneklerinin alınması için tam bir güvenlik ve konfor sağlamaktadır. Ayarlanabilir uç kullanan bireyin konforu için, deriye girişte 5 farklı kuvvet seviyesi sağlamaktadır ve lanset atma aleti de kullanılan lansetlerin güvenli bir şekilde imha edilmesini sağlar. İlave olarak, ayrıca yanında ABT (Alternatif Bölge Testi) için şeffaf bir uç ile gelmektedir.
DİKKAT
1. Başkası tarafından kullanılan lanseti asla kullanmayın. Kirlenmeye neden olabilir.
2. Eğer delme cihazı başkası tarafından kullanılacaksa, ünitede yeni bir uç kullanılmalı veya uygun bir şekilde dezenfekte edilmelidir.
3. Lanseti kullandıktan sonra cihaz içinde bırakmayın.
4. Yeni bir lanseti, delme cihazına testten hemen önce takılmalıdır.
5. Bu cihazın küçük parçaları vardır ve yutulursa çocuklar için boğulma tehlikesine neden olabilir.
6. Hastanede kullanılacak ise, hastaneler herhangi bir kirlenmeyi önlemek üzere kendi enfeksiyon kontrollerini yapmalıdır.
7. Kullanılmış lansetleri her zaman için biyolojik tehlike torbalarında imha edin.

PARÇALARI

ŞEFFAF UÇ’UN (ABT) KULLANILMASI

1. Delme cihazını ve lanseti deride seçilen alana yerleştirin, bastırın ve birkaç saniye süre ile bekletin sonra kan örneği almak için serbest bırakma düğmesine basın.
2. Yeterince kan örneği alınana kadar şeffaf ucu takip edin. Eğer yeterince kan yoksa, yeterince kan toplanana kadar o alana hafifçe masaj yapın.
SAKLAMA
Ürünler güneş ışığından veya nemden korunmalıdır ve oda sıcaklığında saklanmalıdır.
TEMİZLEME VE DEZENFEKTE ETME
– Delme cihazının dış yüzeyini en azından haftada bir hafif sabun ve su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bez ile silin ve temizleyin. Ayarlanabilir uç ve şeffaf ucu haftada bir hafif sabun ile yıkayın.
– Delme cihazını su veya sıvı içine batırmayın.
GARANTİ
Delme cihazının garantisi Satınalma tarihinden itibaren iki yıldır.

Parmak ucunuzla kan testinin yapılması

Adım 1

DİKKAT
1. Eğer bir süre geçtikten sonra kod görülmezse, kan şekeri test çubuğunu yerinden çıkarın ve test prosedürüne baştan başlayın.
2. Eğer LCD ekrandaki ve kan şekeri test çubuğu şişesindeki kodlar eşleşmezlerse, yeni bir test çubuğu şişesi deneyin. Eğer eşleşmeme devam ederse, lütfen yardım için yerel temsilciniz ile temasa geçin.
3. Test sonuçlarının daha doğru çıkması için güneş ışığı altında test yapmaktan kaçının.
4. Eğer kan örneğini çok erken verirseniz, LCD ekranda Er5 mesajı çıkacaktır. Lütfen Problem Çözme Bölümüne bakın.

Adım 2

Uygun kan örneğinin alınması için
* Kan örneği almadan önce, ellerinizi ılık, temiz su ve sabun ile yıkayın. Testten önce ellerinizi tamamen kurutun.

UYARI
1. Setin tüm parçaları biyolojik olarak tehlikeli olarak  değerlendirilmektedir ve temizlik ve dezenfeksiyon önlemlerini almış olsanız dahi potansiyel olarak enfeksiyon hastalıklarını bulaştırabilir.
2. Delme cihazına veya lansetler (tek kullanımlık) üzerine el losyonu, yağ, kir veya kırıntıların bulaşmasını engelleyin.
3. Ölçüm cihazı, delme cihazı ve/veya test çubuğuna dokunduktan sonra ellerinizi su ve temiz su ile iyice yıkayın.

DİKKAT
1. Eğer kana bir şey bulaşırsa veya akarsa, o kan örneğini kullanmayın. O alanı kurulayın ve başka bir damla kan alın veya parmağınızda başka bir alanı delin.
2. Yeniden kullanılabilir olan delme cihazını, aile üyeleriniz dahil başka hiç kimse ile paylaşmayınız.

Adım 3

GluNeo®Lite Test Ölçüm Cihazı sadece 0,5ul numune miktarına ihtiyaç duymaktadır.
• Test çubuğunun kenarını kan damlasına batırın.
• Kan test çubuğu kanalına otomatik olarak çekilecektir.
• Kan numuneniz yeterli ise, ölçüm cihazınız otomatik olarak geri sayıma başlayacaktır.
• Kanınızı kan şekeri test cihazına sürün ve beep sesini duyana kadar parmağınızı çekmeyin. Test otomatik olarak başlayacaktır.
• Lütfen tavsiye edilen kan miktarına uyunuz. Çok fazla kan ölçüm cihazınızı kirleterek kusurlu çalışmasına neden olabilir.

DİKKAT
1. Eğer geri sayma başlamazsa, kan şekeri test çubuğuna daha fazla kan ilave etmeyin.
Kan şekeri test çubuğunu atın ve teste yeniden başlayın.
2. Testi 3 dakika içinde yapmazsanız, pil ömründen tasarruf etmek için test ölçüm cihazı otomatik olarak kapanacaktır. Bu durumda, test prosedürüne en baştan başlamalısınız.
3. Eğer kan numunesi tamamen dolu değil ise hatalı sonuç alabilirsiniz.

Adım 4

DİKKAT
1. Eğer test sonucunuz test aralığı dışında ise LCD ekranda HI/Lo mesajı görülecektir.
2. Kullanılmış test çubuklarını ve lansetleri yerel yönetmeliklere uygun olarak emniyetli bir yere atın.

Test Çubuğu Çıkarma Fonksiyonu

Test Çubuğunuzun İmha Edilmesi

Lansetin İmha Edilmesi

Sonuçlarınızın Gözden Geçirilmesi

GluNeo®Lite ölçüm cihazı dahili hafızasında kan şekeri ölçüm cihazının hesaplaması için önceden ayarladığınız gün sayısı için ortalama kan şekeri değerinin yanı sıra 365 adet test sonucunu da saklayabilmektedir.

Kan şekerinizin Gözden Geçirilmesi

Test Sonuçlarınızın aktive edilmiş olan Kullanıcı Kimliği ile görüntülenmesi

Alternatif Bölge Testi

GluNeo®Lite kan şekeri izleme sistemi, size kan şekerinizin test edilmesi için vücudunuzun farklı bölgelerinden kan örneği alma imkanı sunar. Yukarıdaki resim
GluNeo®Lite ölçüm cihazını kullanarak test yapabileceğiniz alanları göstermektedir.

ÖNEMLİ
Alternatif Bölge Testinin kan şekeri stabil olduğu zamanlarda yani yemeklerden önce ve yatmadan önce yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak, kan şekeri değiştiği zamanlarda, parmak ucundan alınan kan bu değişiklikleri vücudunuzun diğer bölgelerine oranla daha kısa sürede gösterebilir.

SINIRLAMA
1. Alternatif Bölge test sonuçları sürekli kan şekeri izleme sistemlerinin kalibre edilmeleri için kullanılmamalıdır.
2. Alternatif örnekleme sonuçları insülin dozajlaması hesaplamalarında asla kullanılmamalıdır.

Alternatif Bölgeleri delme ve kan örneği alma

Üst kol, ön kol, ventral avuç içi veya dorsal elinizden numune almak size parmak uçlarınızı daha az sıklıkla kullanma imkanı verir.
Kan örneğini alternatif bölgelerden almayı parmak ucunuzu kullanmaya göre daha az acı verici bulabilirsiniz. Ön kol veya avuç içinizden örnek almak parmak ucunuzdan örnek almaya göre farklıdır.
ÖNEMLİ:
Eğer hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) için test yapıyorsanız veya kan şekeri düşüklüğü farkında olmama durumundan şikayetçi iseniz, testi parmak uçlarınızdan yapmanızı tavsiye ederiz.
UYARI
Enfeksiyon kapma riskini azaltmak için, lanseti veya delme cihazınızı kimse ile asla paylaşmayın.

Delme cihazı şeffaf ucu alternatif bölge testi için kullanılır

Test Bölgesini delme cihazı ile delin.

UNUTMAYIN
1. Alternatif Bölge Testini yapmadan önce doktorunuza danışın.
2. Her test yaptığınızda delmek için farklı alan seçin. Aynı noktadan tekrar tekrar delmek ağrı veya nasıra neden olabilir.
3. Eğer alternatif bölgede morarma oluyorsa veya örnek almakta zorlanıyorsanız, bunun yerine parmak ucunuzdan örnek alın. Alternatif bölge seçeneklerinizi doktorunuzla görüşebilirsiniz.
4. Tekrar kullanılabilen delme cihazınızı aile üyeleriniz dahil başka hiç kimse ile paylaşmayın.
DİKKAT
1. Kan şekerinizin hızla düştüğünü düşünüyorsanız. Ör: iki saat egzersizden sonra, hızlı etkisi olan insülin enjeksiyonu veya insülin pompası kapsülünden sonra
2. parmak ucu testinin ön kol veya avuç içi örneğinden daha kısa sürede hipoglisemi veya insülin reaksiyonunu tanımlayabileceği durumlarda Ön kol veya avuç içinizden test yapmayın.

GluNeo®Lite sisteminin bakımı

Ölçüm cihazının temizlenmesi ve bakımı

Kan şekeri test ölçüm cihazı
Kan şekeri test ölçüm cihazınız özel bakım veya temizlik gerektirmez. Kan şekeri test ölçüm cihazına, test çubuğu yuvasına veya veri yuvasına kir, toz, kan, kan şekeri kontrol çözeltisi veya sıvı bulaşmasını engelleyin. Kan şekeri test ölçüm cihazının çalışma sıcaklığı 10-40°C (50-104°F). Kan şekeri test ölçüm cihazını kullandıktan sonra taşınabilir çantasına koymanızı tavsiye ederiz.
Kan şekeri test ölçüm cihazının dışını silmek için su ve yumuşak deterjan  ile nemlendirilmiş bez kullanılabilir. GluNeo®Lite kan şekeri test ölçüm cihazı hassas bir cihazdır. Lütfen dikkatli kullanın.
Delme Cihazı
Delme cihazını ve uçlarını sabun ve ılık su ile temizleyin. Delme cihazını dezenfekte etmek için, dezenfektan çözeltisi çamaşır suyu ve su (1 çamaşır  suyu:9 su ölçeğinde) hazırlayın. Bir bezi bu çözelti ile nemlendirin ve delme cihazını tamamen silin. Sadece ucu dezenfektan çözeltisi içine en az otuz dakika süre ile daldırın. Delme cihazı ve ucunu su ile durulayın ve tamamen kurutun.
1. GluNeo®Lite kan şekeri test çubukları hakkında detaylı bilgi için, kan şekeri test çubuğu kutusunda bulunan kan şekeri test çubuğu paketine bakın.
2. GluNeo®Lite kan şekeri izleme sistemini çocukların erişemeyeceği serin ve kuru bir yerde saklayın. Dondurmayın. Daha doğru test sonuçları için, doğrudan güneş ışığı altında test yapmaktan kaçının.
3. Kan şekeri test ölçüm cihazı veya kan şekeri test çubuklarını su veya sıvıya batırmayın.
4. Ölçüm cihazı veya kan şekeri test çubuklarını aşırı sıcağa maruz bırakmayın
5. Ölçüm cihazınızı kılavuzda belirtilen talimatlara uygun olarak kullanın.
6. Eğer delme cihazı, lanset veya kan şekeri test çubuğu almanız gerekirse, yerel temsilciniz ie temasa geçin.
7. Kullanılmış lansetleri herhangi bir enfeksiyonu önlemek için dikkatli bir şekilde atın.
GluNeo®Lite Sisteminin Saklanması
Ölçüm cihazı ve test çubuklarının kirlenmesi, tozlanması veya diğer kirletici maddelere maruz kalmasını önlemek için, kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve tamamen kurutun.
Ölçüm Cihazının Saklanması
• Depolama şartı: 2-30°C veya 36-86°F (Sıcaklık)
• Ölçüm cihazını her zaman orijinal saklama kutusunda muhafaza ediniz.
• Düşürmekten veya kuvvetli darbelerden sakının
• Doğrudan güneş ışığından ve nemden sakının.
Test Çubuklarının Muhafazası
• Depolama şartı: 2-30°C veya 36-86°F (Sıcaklık)
• Çubuklarınızı sadece orijinal şişelerinde muhafaza ediniz. Test çubuklarını başka kaplarda saklamayınız.
• Test çubuğu paketlerini serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Doğrudan güneş ışığı ve sıcaktan uzak tutunuz.
• Dondurmayınız.
• Test çubuğunu şişeden aldıktan sonra şişeyi derhal sıkıca kapatın.
• Test çubuğu etiketindeki son kullanma tarihini (şişenin açıldığı tarihten sonra 3 ay) kaydedin.
• Eğer üretimden sonraki son kullanma süresi ( 2 yıl) dolmuşsa kullanmayın.
• Test çubuğuna temiz ve kuru ellerle dokunun.
• Eğer test çubuklarının şişesinin kapağının açılmasından itibaren 3 ay geçmişse, kullanmayın.
Kontrol Çözeltisinin Muhafaza Edilmesi
• Depolama şartı: 8-30°C veya 46-86°F (Sıcaklık) arasında serin ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.
• Kullandıktan sonra kapağını sıkıca kapatınız.
• Kontrol çözeltisi şişesinin sıkıca kapalı olduğundan emin olunuz.
• Kontrol Çözeltisi şişesi üzerindeki son kullanma tarihini (şişenin açıldığı tarihten sonra 3 ay) kaydedin.
• Son kullanma süresi dolmuşsa kullanmayın
• Son kullanma tarihi üretimden sonra 24 aydır
• Şişe kapaklarının açılmasından 3 ay sonra son kullanma tarihi sona ermektedir.
DİKKAT
1. GluNeo®Lite test çubuğu şişelerini serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Doğrudan güneş ışığından uzak tutunuz. Dondurmayınız.
2. Test çubuklarını sadece orijinal şişelerinde muhafaza ediniz. Test çubuklarını yeni şişelerde veya diğer kaplarda birbirleri ile karıştırmayınız.
3. Test çubuğunu şişeden aldıktan sonra şişe kapağını hemen sıkıca kapatın.
4. Test çubuklarının şişesinin açılmasından sonra 3 ay olan son kullanma tarihin not edin. Son kullanma tarihinden sonra GluNeo®Lite test çubuklarını atın.
5. Test çubuklarını ambalaja veya şişe üzerinde yazan son kullanma tarihinden sonra kullanmayın çünkü hatalı sonuçlara neden olabilir.
6. 10°C (50°F) altındaki veya 40°C(104°F) üzerindeki sıcaklıklarda test yapmayın.
7. %10dan az veya %90dan fazla nem ortamında test yapmayın.
8. Test çubuklarını bükmeyin, kesmeyin veya değiştirmeyin.
9. Test çubuklarına ıslak ellerle kir, yiyecek maddesi ve su bulaştırmayın
10. Renk kodlama etiketi (test çubuğu arka tarafı) üzerine kir, yiyecek maddesi ve su bulaştırmayın.

Sonuç Verilerinizin Aktarılması

Test sonuçlarınızı GluNeo®Lite ’dan bilgisayara aktarabilirsiniz.
Gerekli yazılımı aşağıda belirtilen internet sitesinden indirmelisiniz.
(https://www.neppharma.com) ve bilgisayar kablosunu da yerel temsilcinizden satın almalısınız. Kablo ayrı olarak satılmaktadır.

Pilin Yerleştirilmesi

Pil zayıfladığı zaman, yeni pilin gerekli olduğunu size uyarmak üzere LCD ekranın sol üst köşesinde düşük pil ikonu görülecektir.

GluNeo®Lite kan şekeri test ölçüm cihazınız sadece 3V lityum pil (CR2032) kullanmaktadır ve bunlar pakete dahildir. Pilleri değiştirirken, sadece CR2032 veya eşdeğer lityum piller kullanılmalıdır.
İzleme faaliyeti
1. Test cihazınızı kan şekeri kontrol çözeltisi ile kontrol edin.
2. Testinizi yeniden yapın.
3. Kan şekeri test sonuçlarınız ile uyumlu olmadığını düşündüğünüz belirtiler gösteriyorsanız, doktorunuza danışın.
NOT:
1. Pillerinizi değiştirdikten sonra tarih ve saatin doğru olduğundan emin olun
2. Pilleri pil bölmesinden alın ve kurumlarınızın talimatlarına göre imha edin.

Ölçüm Cihazı ve Pillerin İmhası

Ölçüm cihazının imhası
Ölçüm cihazı elektrikli ve elektronik ekipmanların imhası ile ilgili yerel yönetmeliklere uyugn olarak imha edilmelidir.
Nihai imhaya giden EEE atıkların miktarının azaltılmasını amaçlayan Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifi 2012/19/EU numaralı Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanlar hakkındaki yönetmeliğin uygulama hükümleri.
İmalatçının ölçüm cihazının geri kazanımı için özel talimatları vardır. Lütfen distribütörünüz ile görüşün.
Pillerin İmhası
Lütfen kullanılmış pilleri yerel pil toplama sisteminin ve yerel kanun ve
yönetmeliklerinize uygun olarak geri dönüşüme götürün veya imha edin.
Piller, ortaya çıktıklarında çevreyi ve insan sağlığını etkileyebilecek kimyasallar ihtiva etmektedir. Çizilmiş olan tekerlekli çöp kutusu sembolü piller için ayrı toplama kaplarının olması gerektiğini göstermektedir.

Kan Şekeri Test Çubuklarının ve Lansetlerin İmhası

Problem Çözme

Aşağıdaki tablo belirli problemleri tespit etmenize yardım edebilir ancak meydana gelen tüm problemlerinizi çözmeyebilir. Eğer problem devam ederse yetkili temsilciniz ile veya Nep Pharma Ltd.Şti. müşteri hizmetleri ile temasa geçin.

Tutarsız veya Beklenmedik Test Sonuçları

Eğer beklenmedik sonuçlar almaya devam ederseniz, kontrol çözeltisi ile sisteminizi kontrol edin. Eğer kan şekeri sonuçlarınız ile tutarlı olmayan belirtiler gösteriyorsanız, bu kılavuzdaki tüm talimatları gözden geçirin ve uygulayın. Belirtileri ihmal etmeyin veya belirtilerinizden ve/veya şikayetlerinizden doktorunuzu haberdar etmeden şeker hastalığı kontrol programınızda önemli değişiklikler yapmayın.

DİKKAT
1. Düşük Kan Şekeri Sonuçları: Eğer test sonucunuz 70 mg/dL altında ise, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) manasına gelebilir. Bunun doktorunuzun tavsiyelerine uygun olarak derhal tedavi edilmesi gerekir. Bu sonuç test hatası nedeni ile de olabilir ancak yine de önce tedavi olmanız ve testi tekrar etmeniz daha güvenli olacaktır.
2. Yüksek Kan Şekeri Sonuçları: Eğer test sonucunuz 180 mg/dL altında ise, hiperglisemi (kan şekeri yüksekliği) manasına gelebilir. Test sonuçlarınızdan emin değilseniz, yeniden test yapın. Doktorunuz yapılması gereken ile ilgili olarak size yardımcı olacaktır. Eğer ölçüm cihazı her zaman HI gösteriyorsa, lütfen kan şekerinizi yeniden kontrol edin. Eğer HI devam ederse, derhal doktorunuza danışın.

Spesifikasyonlar

Sembol Referansları